fbpx

Regionální web poboček Oresi

Plzeň centrum | Klatovy | Tachov

Jak na uspořádání kuchyně

Plánování kuchyňské linky není jednoduchá záležitost. Vyžaduje dostatek času a rozmýšlení, abyste s výsledkem byli spokojeni na dlouhé roky dopředu. Před samotným vznikem návrhu kuchyně je potřeba mít rozmyšlené základní uspořádání, které bude co nejlépe následovat postup při vaření. Nejzásadnější je rozdělení kuchyňské linky do pracovních zón. Každá zóna má své náležitosti a požadavky na prostor a nábytek. Pojďme si je blíže představit zásady tzv. ergonomie kuchyně.

KDY ROZMÝŠLET USPOŘÁDÁNÍ KUCHYNĚ

Jak uspořádat kuchyň je ideální řešit již v okamžiku hrubé stavby domu, kdy si můžete pohodlně definovat umístění sítí, odpadů a přípojek. V případě rekonstrukce domu či bytu je situace o něco složitější, protože musíte pracovat se aktuálním připojením. Možnosti změn jsou pak omezené, tedy i možnosti budoucího uspořádání kuchyně vyžadují jisté kompromisy.

DŮLEŽITÉ: Kuchyni řešte až na prvním místě! Do kuchyňského studia můžete přijít již ve fázi hrubé stavby, i když víte, že dříve než za rok si kuchyni neobjednáte.

ROZDĚLENÍ DO PRACOVNÍCH ZÓN

Ergonomie kuchyně vychází z běžného postupu při vaření. Nejprve potraviny vyndáte z úložného prostoru, poté je vybalíte nebo umyjete a zpracováváte – krájení, míchání, vážení apod. Poté následuje vaření nebo pečení. A hotový produkt podáváte.

Máme tedy 4 pracovní zóny: úložná, mycí, přípravná a varná.

Úložná zóna

Do úložné zóny patří lednička, potravinová skříň nebo ideálně spíž. Čím větší prostor pro úložnou zónu máte, tím je počátek přípravy jídla pohodlnější. Při nedostatku místa, musí být některé potraviny uložené mimo kuchyni a tím se prodlužuje časová náročnost vaření. Úložná zóna by měla být umístěná na okraji kuchyňské linky a navazovat na mycí zónu.

Mycí zóna

V mycí zóně se nachází dřez, odkapávač na nádobí a myčka nádobí. Potřebný prostor pro práci je zhruba 30 cm. Připravené potraviny zde očistíme, omyjeme, vybalíme z obalů. Proto k mycí zóně neodmyslitelně patří odpadkový koš, ideálně se sortérem na tříděný odpad. Na mycí zónu navazuje přípravná a varná část.

Přípravná zóna

Přípravná zóna by měla být dostatečně velká plocha minimálně 50 cm, kde zpracováváme omyté a vybalené suroviny a připravujeme je na tepelnou úpravu. Tento prostor by měl být největší pracovní plochou na lince a měl by bezprostředně navazovat na varnou zónu.

Varná zóna

Varnou zónu tvoří varná deska, odsavač par neboli digestoř, pečicí trouba, mikrovlnná trouba, případně varná konvice. Pokud umístíte pečicí troubu a mikrovlnnou troubu nad sebe samostatně od varné desky, bude příprava jídla pohodlnější. Optimální výška pro umístění spodního okraje pečicí trouby je 75-115 cm nad podlahou. U varné zóny nezapomeňte na prostor pro servírování.  

DŮLEŽITÉ: Výše zmiňovaná návaznost lze realizovat do jakéhokoli tvaru linky, ať už je to rovná linka nebo linka do L či kuchyňská linka do U, G nebo s ostrůvkem. Pokud si nejste jisti správným rozmístěním, můžete kontaktovat odborníky ze studia a se vším Vám poradí.

NÁLEŽITOSTI PRACOVNÍCH ZÓN

Při vaření je potřeba mít všechny suroviny a potřeby na vaření v dosahu, aby nebylo nutné někam odcházet od pracovní desky.

Pod každou pracovní deskou umístěte vždy to náčiní a potraviny, které pro danou pracovní zónu potřebujete. Pro spodní skříňky jsou praktické zásuvky. U horních skříněk naopak preferujte výklopné řešení s aretací v různých polohách, případně otevírací skříňky. Nejméně používané potřeby ukládejte do nejspodnější, nejhornější úrovně linky nebo rohové části linky, pro kterou existuje několik výsuvných řešení, jak se pohodlně dostat i k nejvíce založeným věcem.

Pokud použijete do zásuvek organizéry, bude orientace v nádobí pro Vás přehlednější. Důležité je také zavírání a otevírání skříněk, které by mělo být jednoduché, bez velké námahy.

Moderní bezúchytkový systém „push to open“ umožňuje jemným zatlačením dvířka otevřít.

NA CO NEZAPOMENOUT

Při přemýšlení o kuchyňské lince také nesmíte zapomenout na několik zásadních záležitostí.

Prvním je dostatečné osvětlení. Stropní osvětlení ještě doplňte led pásky zasazenými přímo pod horní skříňky kuchyňské linky. Ideální je kombinovat osvětlení centrální a bodové.

Pokud toužíte po dřezu umístěném přímo pod oknem, nezapomeňte, že okno je potřeba otevřít a baterie může přesahovat okraj okna. Aby se Vám nestalo, že okno kvůli tomu, nebudete moci otevřít.

Rozmyslete si také výšku kuchyňské linky, abyste při ní pracovali narovnaní a neměli ji příliš vysoko či nízko.

Velmi podstatný je dostatečně velký pracovní prostor v každé pracovní zóně, aby manipulace s potravinami a nádobím byla bez komplikací. Zároveň si v rámci možností rozmyslete dostatek úložných prostor, aby měli všechny potřeby při ruce.  

Zásuvek na kuchyňské lince není nikdy dost. Je ovšem dbát na jejich umístění. Zásuvky nikdy nesmí být z bezpečnostního hlediska v blízkosti dřezu a varné desky.

Pokud chystáte kuchyňskou linku, která tvoří uličku mezi skříňkami potřebujete dostatečný prostor pro pohyb a otevírání zásuvek. Obecně se uvádí minimálně 100 cm, ideálně 120 cm prostoru.

Uspořádání kuchyňské linky si můžete promyslet sami, připravit si koncepci, jak byste si Vaši ideální linku představovali. My Vám poté zpracujeme 3D návrh, kde budou již zaneseny všechny náležitosti, které by každá linka měla mít pro správné fungování, bezpečnost a praktičnost.

V každém případě nám však pro 3D návrh vnitřního uspořádání kuchyně stačí rozměry prostoru, kde si kuchyňskou linku představujete a my se postaráme o vše ostatní. Máme ve svém týmu ty nejlepší a nejzkušenější odborníky, kteří Vám rádi poradí s estetikou i ergonomií. Poslední slovo Však máte jako zákazníci vždycky Vy.

Už odcházíte?

Rádi Vám zpracujeme zdarma 3D návrh Vaší vysněné kuchyně.  

Vítáme Vás

Můžeme Vám poradit nebo potřebujete sjednat nezávaznou schůzku?